Water stroomt naar het laagste punt zoals hier bij de Botanische tuin de Jochumhof. Op deze plek en ook te zien in het Missiemuseum zijn fossielen gevonden uit het Tiglientijdperk, zo’n 2 miljoen jaar geleden. Dat was een periode met een vooral warm en nat klimaat, met bijzondere dieren zoals het grote en kleine Tegels hert, wolharige neushoorns, een paar mammoetsoorten, schildpadden, reuzenbevers en zelfs een speciale apensoort, verwant aan de huidige apen op Gibraltar.
In de periode van en voor het Tiglien was Nederland grotendeels met zee bedekt, met uitzondering van een deel van Limburg. De rivieren, voornamelijk Rijn en Maas, voerden grote hoeveelheden grind, zand en klei aan vanuit het oprijzende achterland. Die klei, uit de groeven van Belfeld en Tegelen, werd door de Romeinen gebruikt als grondstof voor potten, dakpannen en bakstenen. De latere klei-industrie, vanaf de 18de eeuw is hieruit voortgekomen.
Limburg is geen heuvelland maar bijna overal een plateau met beek- en rivierdalen, die een terrassenlandschap hebben gevormd. Van Duitsland naar Nederland en speciaal van Kaldenkerken naar Steyl bevind je je in zo’n terrassenlandschap. Ooit stroomde hier de Oermaas, die er allang niet meer is. Uiteindelijk kwamen de fossielen uit het Tiglientijdperk via de Maas terecht tot op de Maasvlakte bij Rotterdam.
Doordat de huidige Maas hier al 5000 jaar nauwelijks van zijn plek is gekomen, heeft ze dit oude, cultureel erfgoed echter nooit geheel ‘opgeruimd’. Langs de Maas zijn resten uit de steentijd, bronstijd, ijzertijd, Romeinse tijd en Middeleeuwen teruggevonden. Door ingrijpen van de mens ziet het landschap eruit zoals je nu ziet.
In het Missiemuseum, maar vooral in de Botanische tuin De Jochumhof vind je de fossielen van de dieren uit het Tiglientijdperk. Wil je meer weten? Volg dan de fiets- en wandelroute vanaf de Jochumhof langs de Aalbeek naar het brongebied van deze beek. Of ga langs de Aalsbeek naar Chateau Holtmühle en dan door naar de kleigroeve Russel-Tiglia-Egypte waar veel fossielen gevonden zijn. Fossielen uit deze en andere groeven zijn ook te vinden in Naturalis (Leiden), het Natuurhistorisch Museum Maastricht en het Teylers museum in Haarlem.